Бразилската фудбалска легенда Пеле почина вчера на 82-годишна возраст. Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Пеле го дели врвот на листата на стрелци на сите времиња за Селесао со 77 голови. Тој е единствениот трикратен светски шампион и беше прогласен за играч на векот во 2000 година.

Поранешниот напаѓач на Сантос беше хоспитализиран на 29 ноември по компликации од рак на дебелото црево. Болницата Алберт Ајнштајн во Сао Паоло на 28 декември соопшти дека неговиот рак напредувал и дека му е потребна грижа за срцева и бубрежна инсуфициенција. Стравувањата за здравјето на Пеле се зголемија кога се појавија информации дека неговиот син Едињо отпатувал од Лондрина, која е 540 километри источно од Сао Паоло, за да им се придружи на двете ќерки на иконата, Кели Насименто и Флавија Арантес до Насименто, до неговиот болнички кревет.

На 29 декември, ќерката Кели објави фотографија на Инстаграм со рацете на семејството над неговото тело, придружена со текст: „Сè што сме, ти должиме тебе. Те сакаме бескрајно. Почивај во мир“.

Веста за смртта на Пеле беше објавена со соопштение на неговата страница на Инстаграм. „Инспирацијата и љубовта ја одбележаа авантурата на кралот Пеле, кој денеска почина во мир. За време на неговата авантура, тој на светот му ја покажа својата генијалност во спортот, ја прекина војната, имаше социјални иницијативи низ светот и го шири она што најмногу веруваше дека е лекот за сите наши проблеми – љубовта. Неговата порака денес станува наследство за идните генерации. Љубов, љубов и љубов, засекогаш“.

Смртта на бразилскиот трикратен светски фудбалски шампион Пеле беше предизвикана од откажување на повеќе органи, се вели во официјалниот билтен на болницата, цитиран од медиумите. „Клиниката Алберт Ајнштајн е тажна поради веста за смртта на Пеле, регистрирана на 29 декември во 15:27 часот од откажување на повеќе органи поради негативната динамика на рак на дебелото црево и клиничката состојба (на пациентот)“, се вели во соопштението на болницата.

Последната церемонија и погребот на Пеле ќе се одржат на 2 и 3 јануари

Погребната церемонија на бразилската фудбалска легенда Пеле ќе биде во понеделник, а неговиот закоп во вторник во Сантос, југоисточниот град каде што играше поголемиот дел од својата кариера, соопшти неговиот поранешен клуб.

„Оддавањето почит на најдобриот фудбалер на сите времиња ќе се одржи на стадионот Урбано Калдеира, попознат како Вила Белмиро, каде тој го маѓепса светот“, соопшти Фудбалскиот клуб Сантос. Потоа ќе има погребна поворка низ улиците на градот пред приватната погребна церемонија.

Бразил објави тридневна жалост, а неговиот клуб Сантос седумдневна жалост.

ФИФА: Пеле е бесмртен

Светската фудбалска управа го прогласи Пеле за „бесмртен“. ФИФА веќе го прогласи за најголем играч на 20 век.

„Пеле: бесмртен – засекогаш со нас“, објави ФИФА на својата веб-страница, по смртта на 82-годишниот фудбалски волшебник.

Меѓународниот олимписки комитет соопшти дека со смртта на фудбалската легенда Пеле, светот изгубил голема спортска икона.

Бразилската суперѕвезда беше избрана за спортист на векот на МОК во 1999 година. „Со смртта на Пеле, светот загуби голема спортска икона“, напиша на Твитер претседателот на МОК, Томас Бах. „Колку што можев да кажам, тој беше вистински верник во олимписките вредности и горд носител на олимпискиот оган. Беше привилегија да му го врачам олимпискиот орден. Нашите мисли се со семејството на Пеле, неговите пријатели и глобалната фудбалска заедница“, додаде Бах.

Лула да Силва: никогаш немало број 10 како него

Новоизбраниот претседател на Бразил, Луис Инасио Лула да Силва, рече дека „никогаш немало друг број 10 како него“.

Лула, кој треба да ја преземе функцијата во недела, на Твитер објави дека ја уживал привилегијата да го гледа Пеле како игра во живо. „Приредуваше шоу. Ти благодарам Пеле“, додаде Лула.

Болсонаро: Пеле беше голем спортист, граѓанин и патриот

Кабинетот на бразилскиот претседател во заминување Жаир Болсонаро му оддаде почит на Пеле во соопштение во кое го нарече „еден од најголемите спортисти на сите времиња“. Кабинетот, исто така, го опиша Пеле како „голем граѓанин и патриот“.

Кабинетот на Болсонаро соопшти дека тој побарал од Бога „да го прими Пеле во неговите раце“ и да му даде сила на ожалостеното семејство на легендата да го надмине овој „тежок момент“.

Нејмар: Пеле го претвори фудбалот во уметност

Пред Пеле „10“ беше само бројка“, напиша на Инстаграм Нејмар, бразилската ѕвезда на Пари Сен Жермен. „Но, оваа прекрасна реченица е нецелосна. Би рекол дека пред Пеле фудбалот беше само спорт. Фудбалот го претвори во уметност, во забава… Фудбалот и Бразил стекнаа статус благодарение на Кралот. Го нема, но неговата магија ќе живее. Пеле е ВЕЧЕН!“

Кристијано Роналдо, кој објави фотографија на која Пеле му доделува награда, го пофали како „инспирација за милиони, референца за вчера, денес, засекогаш… Тој никогаш нема да биде заборавен и неговото сеќавање ќе живее вечно во секој од нас љубители на фудбалот. Почивај во мир Кралу Пеле“, напиша Роналдо на Инстаграм.

Поранешниот освојувач на Светскиот куп на Англија, Џеф Харст играше против Пеле на Светското првенство во 1970 година. Бразил победи во натпреварот од групната фаза помеѓу двете земји со 1-0 и Херст го оцени Бразилецот како најдобар со кој се соочил. „Имам толку многу спомени за Пеле, без сомнение најдобриот фудбалер против кој сум играл (со Боби Мур, кој е најдобриот фудбалер со кој некогаш сум играл)“, напиша Херст на Твитер, кој беше првиот човек кој забележа шешир трик во финалето на Светското првенство во победата на Англија против Западна Германија во 1966 година. „За мене Пеле останува најголемиот на сите времиња и бев горд што бев на теренот со него. RIP Пеле и ти благодарам“.

Лионел Меси на Инстаграм објави фотографии од Пеле и негови фотографии направени во посреќни времиња. Почивај во мир Пеле“, напиша Меси.

Многу Аргентинци на социјалните мрежи се сетија на пораката што ја испрати Пеле за смртта на Диего Марадона, уште една легенда која почина на 60-годишна возраст во 2020 година. „Се надевам дека еден ден ќе играме фудбал заедно на рајот“, напиша тогаш Пеле. Сочувство изразија и аргентинските фудбалски клубови, вклучувајќи ги Бока Јуниорс и Ривер Плата.

Мисли на вечниот фудбалски волшебник

По повод смртта на Пеле, спортскиот уредник на Франс прес ги одбра неговите најдобри цитати.

„Луѓето се расправаат меѓу Пеле и Марадона. Ди Стефано е најдобар, многу покомплетен“. Во 2009 година, Пеле ја заврши вечната дебата за тоа кој е најголем, величејќи го сонародникот на Марадона и легенда на Реал Мадрид, Алфредо ди Стефано.

„Јас сум роден да играм фудбал како што Бетовен е роден да пишува музика, а Микеланџело да слика“ – Пеле за Fifa.com

„Секое дете во светот што игра фудбал сака да биде Пеле. Имам голема одговорност да му покажам не само како да биде фудбалер, туку и како да биде маж“ – Пеле за Sports Illustrated во 1999 година за товарот на славата.

„Мислам дека беше многу слично. Емоцијата беше речиси иста. Кога Бразил загуби, се чинеше дека нешто умре, земјата умре – истото што се случи и со Кенеди. Имав 9 години. Тоа беше прв пат кога го видов татко ми како плаче“ – Пеле во 2014 година за поразот од Бразил во финалето на Светското првенство во 1950 година.

Пеналот е кукавички начин да се постигне гол.“ -Пеле во својата Автобиографија.

Пеле е роден на 23 октомври 1940 година како Едсон Арантес ди Насименто во скромно семејство во Минас Жераис, северно од Рио де Жанеиро. Неговиот татко бил страствен аматерски фудбалер.

Во 1943 година името Пеле се појавило кога тригодишното момче го поддржало фудбалскиот пријател на неговиот татко, Биле. Меѓутоа, детето не можело да го изговори ова име и наместо тоа го кажало Пеле. Ова име остана до крајот на неговиот живот.

На 7 септември 1956 година Пеле го одигра својот прв натпревар за бразилскиот клуб Сантос, каде што ќе остане 18 години.

Извор: Новински агенции