Меси ја напушти Барселона

Шпанскиот фудбалски прволигаш Барселона ја шокираше вечерва фудбалската јавност потврдувајќи дека еден од најдобрите фудбалери на сите времиња Лионел Меси (34) заминува од каталонскиот гигант во...

Награда за најдобар стрелец во Европа: Шеста Златна копачка за Лионел Меси

На листата на добитниците на престижната награда за најдобар стрелец во Европа се наоѓа и Дарко Панчев кој во сезоната 1990/91 постигна 34 гола во дресот на Црвена звезда во Првата лига на поранешна Југославија