Меси ја напушти Барселона

Шпанскиот фудбалски прволигаш Барселона ја шокираше вечерва фудбалската јавност потврдувајќи дека еден од најдобрите фудбалери на сите времиња Лионел Меси (34) заминува од каталонскиот гигант во...

Награда за најдобар стрелец во Европа: Шеста Златна копачка за Лионел Меси

На листата на добитниците на престижната награда за најдобар стрелец во Европа се наоѓа и Дарко Панчев кој во сезоната 1990/91 постигна 34 гола во дресот на Црвена звезда во Првата лига на поранешна Југославија

За „долгиот јазик“ на Копа Америка: КОНМЕБОЛ го суспендира Меси на три месеци

Аргентинската фудбалска ѕвезда може да поднесе жалба во рок од седум дена за одлуката што значи негово отсуство од националниот тим за мечевите на „гаучосите“ против Чиле, против Мексико и против Германија во септември и во октомври

Истражување на ОН: Меси со двојно поголеми приходи од 1.693 фудбалерки заедно

Споредбата излезе на површина во време на женското Светско првенство што се одржува во Франција на кое фудбалерките дигнаа глас и побараа поголеми бонуси за настапи. Најдалеку отидоа американските репрезентативки кои поднесоа тужба против Фудбалската федерација на САД за полова дискриминација со забелешки  дека нивните машки колеги се фаворизирани во делот на подготовки, на медицински персонал и на патувања

Барселона на прагот на финале во ЛШ: Магијата на Меси одекна до Ливерпул (Видео)

Каталонците славеа со 3:0 во првиот полуфинален меч во ЛШ што долго ќе остане во меморијата на Аргентинецот. На овој ист ден пред 14 години го постигна првиот гол за Барса, денеска му пресуди на Ливерпул со два со кои стигна до бројката од јубилејни 600 во кариерата. Притоа по јубилеен 100 пат ја носеше капитенската лента