Без почитување на препораките и мерките за заштита од ковид-19, полициски службеници синоќа правеле забава во кратовското село Куклица. Според информации од Секторот за комуникација со јавност на Министерството за внатрешни работи, настанот се случил синоќа околу 21 часот кога и бил пријавен во полиција.

„На 2 јуни 2020 година околу 21 часот во Одделот за внатрешни работи Кратово било пријавено дека полициски службеници прават забава во село Куклица, Кратовско, при што не се почитувани мерките за заштита од ковид-19. Веднаш се превземени мерки и известен е јавен обвинител, по чии насоки на лице место излегле полициски службеници. При увидот констатирано е дека на приватен имот во село Куклица биле затекнати осум лица, од кои седум полициски службеници, кои не биле на должност и во истиот момент биле лишени од слобода поради сомнение за сторено кривично дело по член 206 од кривичниот законик“, информираат од МВР.

Од страна на Одделот за внатрешна контрола при МВР и инспектори од соодветните организациони единици се работи на расчистување на случајот.