Полскиот заменик министер за надворешни работи, Марцин Пшидач ги отфрли наводите дека неговата земја насилно ги прогонува барателите на азил во Белорусија.

Ситуацијата со бегалците од Блискиот Исток, кои се обидуваат илегално да ја минат полско-белоруската граница за да влезат во ЕУ, предизвикува се пожестоки дискусии. Според Варшава, минатиот викенд полската погранична служба спречила два обида за преминување на границата од територијата на Белорусија.

Истовремено, католичката хуманитарна организација „Каритас“ и меѓународната организација за човекови права „Амнести интернешнл“ ги обвинуваат полските погранични власти за кршење на правата на мигрантите и насилно враќање во Белорусија.

Пшидач во интервју за „Дојче веле“ истакна дека тоа не е вистина и дека ситуацијата на границата со Белорусија претставува „вештачка криза организирана од белорускиот режим“.

Луѓето на кои навистина им е потребен азил можат да одат во полската амбасада во Ирак или во други земји, како и во која било амбасада во Минск или во блискоисточна земја, објасни заменик министерот.

Понекогаш самите бегалци одлучуваат да се вратат од Полска во Белорусија за да пробаат по друг пат или полските погранични власти едноставно не ги пуштаат да влезат бидејќи тоа е нелегално.

„Ако сакате да влезете на полска територија, треба да одите на контролниот пункт со специјални документи и визи, додаде Пшидач.