Двајца министри од партијата „Има таков народ“ – министерката за надворешни работи Теодора Генчовска и министерот за енергетика Александар Николов денеска ќе поднесат оставки, јави агенцијата БГНЕС.

Според Слави Трифонов, кој ги повлече министрите на „Има таков народ“, има две причини за распадот на четирикратната коалиција – темата Република Северна Македонија и непочитувањето на коалицискиот договор и тоа што Трифонов повеќе нема пари во земјата. Тој ја оцени како погрешна и штетна финансиската политика што ја водат министерот за финансии Асен Василев и премиерот Кирил Петков.

Според шефот на дипломатијата, нејзината оставка била политичка одлука на партијата ИТН која ја номинирала. Генчовска досега не поднесе оставка бидејќи беше на форум во странство.

Таа за медиумите изјави дека нема притисок од ЕУ за прашањето за укинувањето на бугарското вето за почеток на преговорите за членство во ЕУ за Македонија.

Александар Николов рече дека го напушта енергетскиот сектор поради лојалност кон „Има такви луѓе“ и дека тоа нема врска со енергетската политика, трговијата, транзитот и снабдувањето со природен гас. Откако тој раководеше со министерството, изјавија дека Николов не овластил ниту еден негов заменик да ги толкува односите со Гаспром по негова дискреција.

Лојалноста е функција на најскапата роба – довербата. Во мое лично својство не излегов на избори, не барав доверба од јавноста. Според тоа, живеејќи во парламентарна република со јасни правила, немам право, откако ќе има политичка одлука, да ја надминам, коментира во неделното интервју Александар Николов.