Првиот авион со системот за воздушно предупредување и контрола на НАТО – АВАКС (Airborne Warning and Control System, AWACS) слета денеска во 90-та воздушна транспортна база во Отопени, во близина на Букурешт, пренесе БТА.

Романското Министерство за национална одбрана минатата недела објави дека авионите АВАКС од Воздушните сили за рано предупредување и контрола на НАТО, трајно со седиште во Гејленкирхен, Германија, ќе пристигнат во вторник во 90-та воздушна база во Отопени во врска со спроведувањето на мерките за зајакнување на одбранбената позиција на Алијансата во регионот на Црното Море.

Од февруари 2022 година, авионите на АВАКС вршат редовни патролни летови во Источна Европа и регионот на Балтичкото Море за следење на руските авиони во близина на границите на НАТО.

„Како одговор на илегалната агресија на Русија во Украина, НАТО го зголеми своето воздушно присуство на источното крило на Алијансата со дополнителни борбени авиони, авиони за набљудување и воздушни танкери“, соопшти романското Министерство.

Авионите АВАКС ќе вршат извидувачки и надзорни летови на територијата на земјите од НАТО.

Извор: МИА