Рускиот претседател Владимир Путин не ги покани шефовите на странски држави во Москва за годинешното одбележување на Денот на победата над фашизмот на 9 мај, соопшти денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„ Тоа е празник на цела Русија, на сите Руси“ – одговори Песков на новинарите по прашањето кој од меѓународната заедница ќе присуствува на парадата во Москва.

На минатогодишната прослава со воена парада на Црвениот плоштад присуствуваше само претседателот на Таџикистан, Емомали Рахманов.

За време на прославата на 65-годишнината од Денот на победата во Москва во 2010 година, војници од Соединетите Американски Држави, Велика Британија, Франција и Полска маршираа заедно со руски војници, за прв пат заедно, за да ја одбележат годишнината од крајот на Втората светска војна во Европа.

Француски, американски, британски и полски војници маршираа пред Кремљ, како дел од најголемата парада организирана од Русија од распадот на СССР, со припадници на воените сили на поранешните советски републики и повеќе од 10.000 руски војници. На церемонијата на Црвениот плоштад присуствуваа повеќе од 20 странски лидери.