Кристијано Роналдо одигра само пола час за Португалија против Србија во квалификациите за ЕП 2020. Ѕвездата во ростерот на Фернандо Сантош побара замена во 29. минута поради болки во мускулот за загриженост меѓу домашните навивачи на стадионот „Луж“ во Лисабон, но кај фановите на Јувентус пред четвртфиналниот двомеч со Ајакс во Лигата на шампиони (ЛШ).

Но, португалската фудбалска ѕвезда со смирувачки тонови по натпреварот и со порака за растерување на „црните мисли“ во двата навивачки табора. Убеден е во брзо заздравување и враќање на терен пришто не го доведува во прашање настапот за „бјанконерите“ во ЛШ.

„Оваа повреда ниту ме загрижува ниту ме плаши. Многу добро го познавам сопственото тело и мислам дека ќе бидам добро за недела-две“, изјави Роналдо.

Првиот меч меѓу Јувентус и Ајакс во четврт-финалето во ЛШ е на 10 април во Амстердам, реваншот е на 16 април во Торино каде се верува дека најавата на Кристијано Роналдо ќе се оствари.