Русија испрати падобранци во Казахстан, ескалираа судирите меѓу армијата и демонстрантите во Алмати, има и жртви

„Војската пристигна на плоштадот и почна да ги чисти немирите. Во тек е интензивно пукање“, наведува ТАСС. Во судирите има жртви, а казахстанскиот претседател Касим-Жомарт Токаев...

Протести по изборите во Белорусија: Солзавец и водени топови за демонстрантите

Белоруската државна телевизија објави дека според анкетата, Лукашенко имал 79,7 проценти од гласовите, а проценките се дека неговиот главен ривал Светлана Тихановскаја, којa привлече огромен број луѓе на митинзите низ целата земја, доби 6,8 проценти од гласовите