Руското државно биро, задолжено за набљудување на интернетот, „Роскомнадзор“ го блокира сајтот navalny.com на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални кој од јануари се наоѓа во затвор, како и уште 48 други на лица и на организации поврзани со него, соопшти денеска тимот на Навални.

Рускиот суд во јуни го одобри барањето на обвинителите за организациите поврзани со Навални да бидат прогласени за екстремистички, по што беа забранети, јавија британските медиуми.

Блискиот сојузник на Навални, Леонид Волков, на социјалната мрежа Телеграм напиша дека тимот наскоро ќе објасни како планира да ја заобиколи блокадата.

Навални во февруари беше осуден на затворска казна во траење од две и пол години и веднаш испратен на издржување на казната.