Администрацијата на Џо Бајден побара кинеските сопственици на ТикТок да ги отпишат своите удели во популарната видео апликација или ќе се соочат со можна забрана од САД, пренесуваа Ројтерс.

Овој потег е најдраматичниот во серијата неодамнешни чекори на американските официјални лица и законодавци кои изразија стравувања дека податоците за американските корисници на ТикТок би можеле да бидат доставени до кинеската влада.

ТикТок е во сопственост на ByteDance и има повеќе од 100 милиони корисници во САД.

Ова е прв пат администрацијата на Бајден експлицитно да се закани дека ќе го забрани ТикТок. И претходникот на претседателот Бајден, Доналд Трамп, се обиде да го исклучи ТикТок, но дејствијата беа запрени од федералните судови. Новото барање од американските официјални лица речиси сигурно ќе биде исполнето со правен предизвик од ТикТок.

Волстрит журнал прв го објави овој податок. ByteDance тврди дека 60% од нејзините акции се во сопственост на светски инвеститори, 20% на вработените и 20% на нејзините основачи.

Компанијата е „разочарана од исходот“, рече портпаролот на ТикТок, за новото барање од американските власти.

Веќе две години, Комитетот за странски инвестиции во САД, или CFIUS, испитува дали податоците на САД се соодветно заштитени.

Како одговор, ТикТок се обврза да потроши 1,5 милијарди долари на планот познат како „Проект Тексас“, кој ќе донесе посилен заштитен ѕид помеѓу ТикТок и вработените во неговата матична компанија во Пекинг.

Планот се потпира на надзорот на податоците на софтверската компанија Oracle со седиште во Тексас. Вклучува и независни монитори и ревизори за да се осигура дека ниту корпоративниот сопственик ByteDance, ниту кинеските службеници, нема да можат да пристапат до податоците на американските корисници.

CFIUS на почетокот се чинеше дека е задоволен со безбедносните мерки што ги донесе ТикТок, иако договорот не беше официјално одобрен.

Сега, сепак, CFIUS го отфрли предлогот на ТикТок и бара ByteDance да ја продаде апликацијата, на што ByteDance енергично се спротивставува со години.

Извршниот директор на ТикТок, Shou Zi Chew, треба да сведочи пред Комисијата за енергија и трговија на Претставничкиот дом следниот четврток. Ова доаѓа откако претходно овој месец беше обелоденет двопартиски нацрт-закон кој ќе му даде на претседателот Бајден овластување да го забрани ТикТок.

Барањето на CFIUS, ТикТок да се оддалечи од ByteDance нема да ги реши проблемите со податоците што ги имаат законодавците со апликацијата, рече Оберветер.

„Најдобар начин да се одговори на загриженоста за националната безбедност, е со транспарентна заштита на американските кориснички податоци и системи со седиште во САД, со силно следење, проверка и верификација од трета страна, кои веќе ги спроведуваме“, рече портпаролката на ТикТок, Брук Оберветер.

Минатиот месец Белата куќа им даде на владините агенции 30 дена да се осигураат дека немаат ТикТок на федералните уреди и системи. Повеќе од 30 американски држави, исто така, им забранија на вработените да користат ТикТок на уреди во државна сопственост.

Секоја забрана во САД би се соочила со значителни правни пречки и потенцијални политички последици, бидејќи ТикТок е популарен кај милиони млади Американци.

Минатата недела, демократскиот сенатор Марк Ворнер рече дека е важно американската влада да стори повеќе за да се разјасни кои се ризиците за националната безбедност од ТикТок. „Ќе биде обврска на владата да ги покаже своите карти во однос на тоа како ова е закана“, рече Ворнер.

Белата куќа ја поддржа легислативата предложена од десетина сенатори за да и се дадат на администрацијата нови овластувања да ги забрани ТикТок и другите технологии со главни седишта во странство доколку претставуваат закана за националната безбедност. Тоа би можело да ѝ даде на администрацијата на Бајден нова муниција на суд, доколку тие се обидат да го забранат ТикТок.

Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, го пофали двопартискиот предлог-закон, велејќи дека „ќе ја зајакне нашата способност да се справиме со дискретните ризици од поединечни трансакции и системските ризици од одредени класи на трансакции кои вклучуваат ризични земји“.

Комитетот за надворешни работи на Претставничкиот дом овој месец гласаше за многу поширок предлог-закон наменет за ТикТок, предложен од републиканскиот претставник Мајкл Мекол, за кој демократите рекоа дека ќе бараат од администрацијата ефективно да ги забрани ТикТок и другите подружници на ByteDance.

Европскиот парламент на почетокот од март го забрани ТикТок од персоналните уреди поради загриженост за сајбер безбедноста, што значи дека кинеската апликација за споделување видео сега е забранета во сите три главни институции на ЕУ.

„Со оглед на загриженоста за сајбер безбедноста, особено во однос на заштитата на податоците и собирањето податоци од трети страни, Европскиот парламент одлучи, во усогласување со другите институции, да ја прекине употребата на мобилната апликација ТикТок на корпоративни уреди од 20 март 2023 година. “, се вели во соопштението.

Парламентот, исто така, „силно препорача“ неговите членови и персонал да го отстранат ТикТок од нивните лични уреди.

Подготви: Ј. Ѓ.