Кина се подготвува за нов бран на коронавирус, се отвораат дополнителни болнички капацитети

Кинеските власти подготвуваат болнички капацитети во Пекинг во случај на нов бран на епидемија на коронавирусот, иако бројот на новозаразени е сè уште низок. Државните медиуми...

Кина: Никој не сака трета светска војна

Кинеското Министерство за надворешни работи денеска објави дека „никој не сака избувнување на трета светска војна“, откако рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров коментираше дека...

48.000 евра казна за прекршување на карантин, тинејџер во Тајван излегол да купи подарок за девојката

Здравствените власти во тајванскиот град Синбеј изрекоа казна во вредност од 48.000 евра  на 18-годишно момче кое ги прекршило личните мерки на карантинот поради коронавирусот. Тинејџерот...

Трета заедничка вежба: Иран, Русија и Кина почнаа поморски маневри на северот на Индиски Океан

Иран, Русија и Кина денеска почнаа заеднички поморски вежби во Индискиот Океан чија цел е зголемување на поморската безбедност. Иранската државна телевизија наведува дека во вежбите...