„Рекет“ одложен за 27 јануари, повторно не дојдоа адвокатите на Јанева

За судијката Васка Николовска-Масевска ваквото одложување е неприфатливо и реагираше до Катица Јанева дека може да продолжи и со некој од адвокатските канцеларии на нејзините бранители или во краен случај со бранител по службена должност

Случај „ТНТ“: Казни по 2.000 евра за тројца адвокати поради отсуство на судењето

Паричните казни се изречени за адвокатите Боро Тасевски, Мерџан Даути и Дончо Наков за грубо навредување на Судот и одолговлекување на постапката на денешното рочиште за случајот кој се однесува на уривање на комплексот „Космос“ на инвеститорот Фијат Цаноски

Адвокатите на Груевски од Врховен бараат да се одложи казната затвор

Адвокатите на екс премиерот Никола Груевски оваа недела до Врховниот суд доставиле Барање за вонреден правен лек за преиспитување на пресудата за „Тенк“и Судот да дозволи одложување...

Траекторија: Миле Јанакиески ги откажа адвокатите, па се пишмани

На рочиштето за предметот „Траекторија“ на СЈО, попладнево почна слушањето на снимките од преслушуваните разговори кои се доказ во постапката. Адвокатот Димитар Дангов претходно побара разговорите...

Притворените за 27 април ги дадоа пасошите како гаранција во Врховен

Претставникот на Јавното обвинителство Анита Тополова Исајловска денеска до Врховниот суд достави предлог со кој  бара влијанието врз сведоци и повторувањето на делото да не бидат...

СЈО: Не водиме постапка против обвинителот Владимир Милошевски

До Специјалното јавно обвинителство доставена е кривична пријава од СДСМ против јавниот обвинител Владимир Милошевски и други непознати лица, за која е оформен предмет. „Предистражната постапка...