Започнува исплатата на финансиската помош, МТСП со апел до граѓаните да се проверат на списоците

Министерството за труд и социјална политика, Агенцијата за вработување и Фондот за пензиско и инвалидско осигурување објавија списоци со речиси двесте илјади граѓани на кои им...

Стечајните работници во рок од 30 дена да се пријават во Агенцијата за вработување

Со новиот Закон за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна сопственост на државата, Министерството за труд и социјална политика обезбеди паричен...

Агенција за вработување: Над 7.100 слободни работни места

Магационери, молери, продавачи, раководители на производство, специјалисти, комерцијалисти, возачи, обезбедувачи на лица и имот, електромонтери, специјалисти за човечки ресурси, бравари, општи администратори, директори, дистрибутери, службеници за организирање на патувања, се само дел од позициите за кои се бараат кадри

Диме Спасов ги вратил парите што ги потрошил од службената картичка

Поранешните функционери почнаа да ги враќаат парите што ги потрошиле противзаконски. На сметката на Агенцијата за вработување легнале 143 илјади денари, објави 24Вести. Директорката Јовановска вели дека парите...

Екс директорката на Центарот за вработување живеела на државна сметка

Машки чорапи, влажни марамчиња, млеко за тело, смоки, цигари, мешан кашкавал и јајца од јапонска потполошка, гумени бонбони, лосос и лаврак, сувомесни производи, овошје, фстаци се дел од продуктите кои наводно ги купувала Слободанка Алексовска

СДСМ: Однесувањето на Диме Спасов е олицетворение на ВМРО-ДПМНЕ

Според СДСМ, неодговорноста на дополнителниот заменик министер Диме Спасов е олицетворение на врвот на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ. – Наместо извинување и преземање одговорност, дополнителниот заменик-министер за...

Трите прашања на Ременски до директорот на Агенцијата за вработување

Денеска кога судија осуди лице на казна затвор за осум тегли ајвар, незамислива е леснотијата и силеџиството врз законите што се обидувате да го направите за да ја избегнете одговорноста, рече Ременски.

Ременски: Ако возилата се на МТСП, зошто Агенцијата плаќа за одржување

Не постојат договори со кои возила од Агенцијата за вработување му се префрлени на Министерството за труд и социјална политика, рече на денешната прес-конференција, министерката за...