Полиција приведува за прекршување на мерки, а не се придржува кон дел од нив

Вчерашниот случај со прекршување на „полициски час“ од момче со куче со скопската населба Кисела Вода предизвика лавина од реакции на социјалните мрежи. И додека едни се со став дека треба да се „прогледа низ прсти“ на сторителот, најголем дел се однесуваа на бројноста на полициските службеници при „обезбедување на пленот“ и за видливото нивно непочитување на мерките за заштита од ширење на ковид-19 (носење ракавици и маски)

Бездомните кучиња „декор“ на скопските улици: Граѓаните загрижени, кучињата небезбедни

Последниве години низ скопските улици се забележува се поголем број на бездомни. Состојбата е загрижувачка за граѓаните се загрижени, а животните остануваат небезбедни на улиците. Стационарот...

Угина едниот морски лав во ЗОО Скопје

Денеска во раните утрински часови угинал еден од двата морски лава во скопската Зоолошка градина, известија од Зоолошката градина. Од таму велат дека не знаат која...