Мекензи: Талибанците ќе мора да освојат градови ако сакаат да ја повратат контролата во Авганистан

САД ќе продолжат да изведуваат воздушни напади за поддршка на авганистанските сили во борбата против талибанците, изјави регионалниот воен командант на САД. Американските и другите странски...

Убиен новинар на Ројтерс во Авганистан

Новинарот на Ројтерс, Даниш Садики е убиен денеска додека известувал  од линијата на огнот помеѓу авганистанските и талибанските борци. Настанот се случил во близина на еден...