Малите партии со барање: Пленарна седница во најкус можен рок за измени во Изборниот законик

Малите политички партии бараат пленарна седница во најкус можен рок и да почне расправата за измените на Изборниот законик. Доставиле и писмо до претседателот на Собранието,...

Совет на Град Скопје: Советниците на ВМРО-ДПМНЕ со барање за враќање на имињата на улици од мандатот на Трајановски

Враќање на старите имиња на улици, плоштади, мостови и булевари од времето на екс градоначалникот Коце Трајановски, побара советничката групата на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница на...

Талибанците со барање до локалните ТВ мрежи: Не пуштајте серии со жени

Талибанското Министерство за промоција на доблеста и спречување на пороците ги повика авганистанските телевизии да престанат да емитуваат серии во кои учествуваат жени, како дел од новите „верски упатства“ објавени...

Австриското обвинителство побара укинување на имунитетот на Себастијан Курц

Австриското Обвинителство за економски криминал и корупција се обрати со барање до парламентот за укинување на пратеничкиот имунитет на доскорешниот канцелар Себестијан Курц, кој вчера положи...

НУК со барање до Владата: Укинете ја забраната за влез на невакцинирани во угостителските објекти

Независната угостителска комора (НУК) бара од Владата целосно и безусловно да ја укине одлуката за забранет влез на невакцинирани во угостителските објекти, посочувајќи дека таа е...

Боки-13 и Ременски побараа изземање на Вилма Рускоска од „Меѓународен сојуз“

Бојан Јовановски-Боки 13 и Фросина Ременски, обвинети во предметот „Меѓународен сојуз“, денеска побараа изземање на обвинителката Вилма Русковска. Според образложението на Јовановски, барањето за изземање на...

Сојузот на средношколци до четири училишта: Вратете пари за свидетелства на учениците

Сојузот на средношколци го повика Просветниот инспекторат да ги објави имињата на училиштата што незаконски им наплаќаа за свидетелства на своите ученици. – Знаеме кои сте...

Тихановскаја бара меѓународен притисок врз Лукашенко: Заедничкиот глас е посилен

Лидерката на белоруската опозиција, Светлана Тихановскаја во изјава за агенцијата Ројтерс ги повика Европската Унија (ЕУ), Велика Британија и САД на заеднички притисок врз претседателот на...

Вучиќ побарал од Владата на Србија да овозможи вакцинација за македонските граѓани

Српскиот претседател Александар Вучиќ побарал од Владата во Белград да овозможи бесплатна вакцинација за граѓаните на Македонија, е изјавено за Танјуг во Претседателството на Србија. Вучиќ...