Ивановска: Од новите пратеници ќе бараме да донесат Закон за потекло на имотот

Оној кој се стекнува со имот, не секогаш го запишува на свое име. Од новите пратеници ќе бараме да донесат Закон за потекло на имотот, изјави претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата, Билјана Ивановска во интервју за „Слободен печат“

Полицискиот синдикат бара итен скрининг на Ковид-19 на полициските службеници

Синдикатот на полицијата во Македонија (СПМ) бара неодложно обезбедување на бесплатни тестови за Ковид-19 за скрининг на полициските службеници, идентификување на асимптоматските случаи и мапирање на...

Општина Центар на пат да го легализира проектот „Скопје 2014“

Нова ТВ интегрално го објавува дописот на Јана Белчева Андреевска, советник во Општина Центар, до кој дојде, а адресиран е до градоначалникот на Општината, до Советот на Општината и до општинската Комисија за урбанизам во кој бара повлекување на предложениот ДУП Мал Ринг и негово враќање на доработка и разгледување од септември

ДИК: Досега два приговора за неважечките ливчиња и барање за увид во нив

Приговорите се потпишани од партијата „Демократи“, а барањето за увид од партијата „Единствена Македонија“. Рокот доставување на приговори изминува вечерва во 21 часот, а утревечер (19.30 ч.) и за сумирање и утврдување на резултатите од предвремените парламентарни избори

Русковска побара притвор за Јанева, Судот ја одби, Јовановски останува во Шутка

Обвинителката Вилма Русковска, по изрекување на пресудите во случајот „Рекет“, побара укинување на мерката куќен притвор за поранешната шефица на Специјалното Јавно Обвинителство (СЈО), Катица Јанева...

Протести во САД: Демонстрантите со барање за реформи во полицијата

По убиството на Џорџ Флојд, се вршат реформи и во непосредните постапки при задржување - гувернерот Ендрју Куомо истакна дека сојузната држава Њујорк треба да забрани задушување, додека гувернерот на Калифорнија, Гавин Њусам порача тамошната полиција да ги укине обуките за задржувања при кои се употребува стисок на каротидната артерија. Во Минеаполис локалната власт изгласа забрана за употреба на коленото за фиксација на осомничениот при апсење

Ахмети со желба Албанец за премиер, Заев му врати дека нема да биде дел од идната Влада

Лидерот на ДУИ излезе со ваков став на 18 годишнината од основање на партијата што побуди низа реакции кај политичките субјекти во земјава. СДСМ како коалициски партнер возврати дека тоа е услов за владина коалиција, тогаш ДУИ нема да биде дел од идната Влада. За албанските партии ваквата идеја на ДУИ е популистичка, а Ахмети нема легитимитет да зборува за потребите на граѓаните

Милошоски: ОЈО да реагира по допрен глас по завршните зборови на Бојан Јовановски

Обвинителството да почне истрага по допрен глас по завршните зборови на Бојан Јовановски-Боки 13 во „Рекет“. Вакво барање испорача Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција...

Антикорупциска ќе бара вонреден инспекциски надзор за изборот на ректор на УКИМ

Антикорупциската комисија ќе упати барање до Државниот просветен инспекторат (ДПИ) да изврши вонреден инспекциски надзор за примената на Законот за високото образование и Статутот на Универзитетот „Св....