Замина во голем стил: Пепе го исплати економатот и куварките во Бешикташ и одлета од Босфорот

Откако постигна договорот со клупските челници за прекин на соработката и веста ја сподели со соиграчите, Португалецот од свој џеб ги исплати лицата што се придружен дел во секоја фудбалска екипа и чија работа не е видлива на терен и си отиде од Истанбул

ЛШ: Реал М. и Ливерпул по три бода, Бешикташ и Шахтјор по реми

Со триумф вечерва, европскиот првак и премиерлигашот ќе обезбедат нокаут фаза во елитното натпреварување на коло до крајот на групната фаза. На претставниците на Турција и на Украина им е потребен и бод за осминафинале

„Печен“ за тенис: Му беше бучно во Истанбул, па побара замена

Бизарната причина да излезе од игра се случи на фудбалскиот меч меѓу Бешикташ и Лајпциг во Лигата на шампиони, а заглушувачката атмосфера беше неподнослива за германскиот репрезентативец Тимо Вернер кој во 32 минута му препушти место на теренот на Клостерман

Червар: Финиш без памет, со маки во напад и лесно примени голови

Металург го положи оружјето и во вториот настап во групата Д во ракометната Лига на шампиони. Македонскиот вицепрвак овојпат согоре во сопствениот погон и загуби на домашен терен од Бешикташ со 27:31 (полувреме 14:14). Шанса за прва победа ќе се бара наредниот викенд (сабота, 17,30 ч.) во Скопје против Спортинг Лисабон

И официјално: Пепе потпиша за Бешикташ

Португалецот потпиша двегодишен договор од кој ќе инкасира 12 милиони евра. На шампионот на Турција му се придружи како слободен играч и за самиот потпис доби четири милиони евра колку што ќе изнесува и неговата заработувачка по сезона

Фудбал, ЛЕ: Бешикташ, Селта и Генк први четвртфиналисти

Јунак на вечерта е ветеранот Рајан Бабел кој постигна два гола за турскиот тим во победата во реваншот со Олимпијакос со 4:1. Екипата од Виго сигурна на гостувањето кај Краснодар, Генк со вкупни 6:3 подобар од Гент во белгискиот осминафинален двомеч

Динамо Киев им подари радост на Бенфика и Наполи во Лисабон

Украинскиот тим го декласира Бешикташ со 6:0, резултат што им одеше во прилог на Португалците и Италијанците на „Луж“. Ди Марија спречи сензација во Париз и со гол во продолжението не дозволи пораз на ПСЖ од Лудогорец (2:2)