Авганистанците организираат вооружен отпор: Командантот Масуд бара оружје од САД за борба против талибанците

Во долината Панџшир, под водство на вицепремиерот на падната авганистанска влада, Амрула Салех, и синот на починатиот командант Масуд, се подготвува отпор против талибанците, изјави денеска...

Николовски: Корупцијата и криминалот не познаваат граници, да изградиме подобар ссвет за сите нас

Криминалот не познаваат граници, мора да бидеме единствени во заложбите кои ги преземаме на  Генералното собрание на Обединети Нации, а кои се пренесуваат во целиот свет....

Шведски лекари и научници: Не одете по нашиот модел против Ковид кој е пример како не треба

Шведскиот „мек“ модел за борба против коронавирусот постојано е предмет на жестоки дискусии, а посебно идејата за „имунитет на стадо“. Група шведски научници сега предупредува: „Не го следете овој модел, не функционира“

ЕУ „повеќе ќе се инволвира“ во борбата против лажните вести на Западниот Балкан

Конкретно, меѓу другото, ЕК планира да излезе со пакети помош за партнерите од регионот и поширокото соседство за да „промовира веродостојни информации и да се бори против дезинформации“, стои во стратегијата на ЕK. Ова би подразбирало соработка со новинарите и медиумските куќи преку Делегацијата на ЕУ и амбасадите на земјите членки на Унијата

Анкета на Галуп: Во случај на војна би се бореле 38 отсто Македонци

Северна Македонија беше една од 64. држави во заедничкото истражување на Галуп и на Ворлдвајд Индепендент Нетворк. Во секоја учествувале по околу 1.000 граѓани (вкупно 62.398) кои одговораа на единствено прашање „дали би се бореле за својата земја и би го дале животот за неа ако има војна“ пришто позитивно се изјасниле над една третина од анкетираните

Американски избори- Играта на троновите се брои со часови

Најновите удари на Трамп му ги зададоа жени, последниот е од неговата трета сопруга Меланија Трамп, работела илегално како модел додека чекала виза во САД. Ова се најлудите избори во Америка до сега