Бродови на НАТО влегоа во Балтичкото Море

Некои од бродовите вчера впловија во Балтичкото Море додека останатите бродови денеска ќе пристигнат во Талин. Бродовите од составот на првата постојана поморска антиминска група на...

Шпанската министерка за одбрана: Испративме воени бродови во Медитеранот и во Црното Море, размислуваме за авиони

Шпанија испрати воени бродови како придружба на поморските сили на НАТО во Средоземното Море и во Црното Море, додека тензиите во регионот се зголемуваат поради трупањето...

Провокација или агресија:Што ги предизвика тензиите меѓу Москва и Киев

Руската Федерална безбедносна служба (ФСБ) соопшти дека еден од притворените украински морнари признал дека пловењето на украинските бродови преку Керченскиот Теснец било провокација. – Радио барањето...