Бербок: Оној што зборува, не пука, погубно би било да се напушти дијалогот со Русија

Шефицата на германската дипломатија, Аналена Бербок денеска силно го поддржа германското одбивање за испраќање на оружје во Украина за одбрана од можната руска агресија. Неподготвеноста на...

Избори во Германија: Новиот состав на Бундестагот со рекорден број пратеници

Германската Социјалдемократска партија (СПД) победи на изборите за Бундестагот, пред конзервативниот блок на канцеларката Ангела Меркел, јави агенцијата ДПА, повикувајќи се на податоци што се објавени...

Германија утре гласа за нов состав на Бундестагот и за канцелар: Потенцијални наследници на Ангела Меркел

Германците утре ќе гласаат за новиот состав на Бундестагот, но и за наследникот на Ангела Меркел, која по 16 години ја напушта функцијата канцелар. Анкетите покажуваат...

Последно обраќање на Меркел во Бундестагот пред изборите

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска на пленарна седница во Бундестагот имаше последно обраќање пред претстојните парламентарни избори, објавија германските медиуми. Говорот на Меркел траеше 14 минути. Канцеларката...