Ахмети – Баумгартнер: Очекуваме датум за првата конференција со Европската Унија

Ахмети и Баумгартнер разговараа за последните политички случувања во Северна Македонија, важноста на политичката стабилност и конзистентност за земјата да продолжи со нејзиниот пат кон Европската...

МЗ: Не е точно дека Комисијата не даде препорака за отворање на границите

Во врска со објавените написи дека Комисијата за заразни болести не препорачала отворање на границите, Министерството за здравство целосно ја демантира информација како невистинита и информира дека на состанокот на Комисијата на заразни болести од 22 јуни, Комисијата донесе одлука за препорака за отворање на границите и таа одлука заедно со другите одлуки и препораки за отворање на економски субјекти се доставени до Владата

Заев: Го заклучуваме 15 јули како датум за избори, преку глава ни е од политички игри

Лидерот на СДСМ на прес-конференцијата во партиското седиште што се одржа попладнево додаде дека очекува и Мицкоски да излезе и јавно да потврди дека прифаќа избори на 15 јули, а се очекува од претседателот Стево Пендаровски да прогласи уште една вонредна состојба за усогласување на датумот

Пендаровски уште денеска ги повика Заев и Мицкоски на средба: Немаме време за губење

Државните интереси мора да бидат над личните и над партиските, во спротивно се заканува продлабочување на кризата, нагласи македонскиот претседател во пладневното обраќање до нацијата

Османи: Има простор за договор за изборите, медијацијата на Вархеји е добредојдена

Вицепремиерот во македонската Влада го оцени интересот на еврокомесарот Оливер Вархеји за датумот на избори како внатрешно прашање на Европската Унија, со оглед на добиеното зелено светло за почеток на преговори за членство

Ако нема нова вонредна состојба, избори на 5 јули

Иако Владата формално сè уште не се изјаснила дали е потребна нова вонредна состојбна, според изјавите на претставници на власта извесно е дека ново продолжување ќе нема. Тие тврдат дека е таквата потреба е исцрпена и оти фокусот, според уставните и законските рокови, треба да се стави на продолжување на изборните дејствија и одржување на предвремените парламентарни избори