(Фотогалерија) Избегнат поголем инцидент на вечерашниов протест: Група момчиња и демонстрантите „разменија аргументи” со камења

Околу 19:30 часот насобраните демонстранти пред Владата се упатија кон Министерството за надворешни работи (МНР). На раскрсницата, откако го минаа мостот „Гоце Делчев” и подземниот премин...

Со транспаренти „Добив своја фер доза“, „Доста е, доста“ илјадници протестираат во Брисел против ограничувањата поради пандемијата

Демонстрантите, некои со транспаренти „Слободна зона“ и „Доста е, доста“ и „Добив своја фер доза“, протестираат против силните препораки на владата за вакцинирање на населението, вклучително...

Приведени двајца демонстранти и повредени четворица полицајци при протестите во Тетово

Тетовската полиција информира дека за време на денешниот протест во градот и во Мала Речица има повредени полицајци, како и приведени лица меѓу демонстрантите. – Полициски...

Протести по изборите во Белорусија: Солзавец и водени топови за демонстрантите

Белоруската државна телевизија објави дека според анкетата, Лукашенко имал 79,7 проценти од гласовите, а проценките се дека неговиот главен ривал Светлана Тихановскаја, којa привлече огромен број луѓе на митинзите низ целата земја, доби 6,8 проценти од гласовите

Протести во САД: Демонстрантите со барање за реформи во полицијата

По убиството на Џорџ Флојд, се вршат реформи и во непосредните постапки при задржување - гувернерот Ендрју Куомо истакна дека сојузната држава Њујорк треба да забрани задушување, додека гувернерот на Калифорнија, Гавин Њусам порача тамошната полиција да ги укине обуките за задржувања при кои се употребува стисок на каротидната артерија. Во Минеаполис локалната власт изгласа забрана за употреба на коленото за фиксација на осомничениот при апсење

Трамп со библија во раката и со закани со војската против демонстрантите

Американскиот претседател, по седмата ноќ насилни протести во земјата поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, побара од гувернерите поостар пристап и се закани дека ќе ја испрати војската против демонстрантите

Руската полиција уапси над 250 лица за време на неодобрен опозициски протест во Москва

Стотици активисти протестираа пред канцеларијата на московскиот градоначалник, откако неколкумина опозициски кандидати на контроверзен начин не се најдоа на гласачкото ливче за изборите на 8 септември за Градскиот совет