ЕСМ: Потпишавме договори за деловно-техничка соработка со Балкан енерџи ДООЕЛ Скопје и со АД Скопје Север

По донесената Одлука од Владата на Северна Македонија и одобрување на текстот на договорите, АД ЕСМ од 22 јануари 2022 година влезе во привремено управување на...

Најава за блокада на железничкиот сообраќај: На 80 вработени во „Влеча на возови“ не им се продолжени договорите за работа

Синдикатот на вработените во „Влеча на возови“ при Железници Транспорт информира дека на 80 нивни колеги не им се продолжени договорите за работа и најавува дека...

Британските власти потпишале договори со три компании за вакцини против Ковид-19

Велика Британија потпиша договори за обезбедување на 90 милиони дози од две потенцијални вакцини против Ковид-19, произведени од компаниите „Фајзер“ и „БиоНТех“, како и француската група...

ДПА: Наместо кратење на плати, раскин на сите договори со партиски членови

Од Демократската партија на Албанците (ДПА) на денешната прес-конференција истакнаа дека се против минимална плата за вработените во јавната администрација. „Кратењето на платите на административците на...

Заев: Пред средината на февруари ќе нема коалициски договори и спогодби

Премиерот најави дека на седниците на Извршниот и на Централниот одбор на СДСМ в петок ќе се разговара за сите политички прашања, ќе се направи рекапитулар на годината, а ќе се разгледуваат и односите со сите во коалицијата, потенцирајќи дека таа донела големи одлуки за државата

Филипче: Во тек е трансформација на договорите на сите работници од определено на неопределено време

Како следни приоритети, министерот за здравство ги наведе реконструкцијата на котларата во Специјалната болница за гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“ во Скопје и на покривот на Заводот за нефрологија во Струга. Паралелно со тоа е најавен и почетокот на градежните активности во Специјалната болница за респираторни болести во Отешево, изградбата на целосно нова амбуланта во општината Сарај и два целосно нови блока за болните во Психијатриската болница во Демир Хисар

Палмите биле преплатени за 400.000 евра, а штетникот е гратис!

Увозот и садењето на палмите е страшен волунтаризам, ненаменско трошење јавни пари, потенцијална огромна штета по растителниот свет во земјава и се разбира, срам кој треба да остане како поука за во иднина. Сето ова го покажаа сознанијата до кои дојде НОВА

Заев и Борисов: Не се мешаме во работата на црквите, но ги охрабруваме

Застанавме едни до други со потпишаниот Договор за пријателство, добрососедство и соработка, а со денешната владина седница, активиравме уште еден од моторите кој треба да го повлечат целиот регион напред, изјави премиерот Заев