Мицкоски за Дојче Веле: Вархеји не може да разбере дека нам ни е важен идентитетот  

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за Дојче Веле одговори на критиката на еврокомесарот Оливер Вархеји дека неговата партија ги поминала основните демократски црвени линии...

Лирман за „Дојче веле“: ЕУ и Бугарија да си го одржат ветувањето кон С. Македонија

Државната министерка во германското Министерство за надворешни работи Ана Лирман смета дека се многу позитивни и охрабрувачки сигналите од првата средба меѓу македонскиот премиер Димитар Ковачевски...

Ексклузивно интервју на Ангела Меркел за Дојче веле: Ќе се навикнете без мене

Во ексклузивно интервју за ДВ германската канцеларка во заминување Ангела Меркел зборува за климатските промени, прочуената реченица „Ќе успееме“, за малку меланхолија и примопредавањето на функцијата. Опуштена...