Министерството за финансии домаќин на првиот состанок на работната група со Република Бугарија за економија, трговија и иновации

Пред присутните ќе бидат претставени Планот за забрзан економски раст со осврт на финансиските инструменти, стратешките програми за иновации, индустриска политика и конкурентност Министерството за финансии утре...

Фудбал за нафта и пари: Изборот за домаќин на СП 2022 и што се следуваше од тогаш

Поранешниот претседател на Европската фудбалска асоцијација (УЕФА), Мишел Платини (63) е уапсен претпладнево во париското предградие Нантер под сомнение дека го продал својот глас на Катар при изборот за домаќин на Светското првенство во 2022 година. Покрај него се приведени и советничка и секретар на поранешниот претседател на Франција, Никола Саркози

Ракомет (ж): Македонија домаќин на квалификациски турнир за СП 2019

Противници на „црвено-жолтите“ девојки ќе бидат селекциите на Азербејџан, на Исланд и на Турција. Натпреварите ќе се одиграат во ВИП арена „Борис Трајковски“ од 30 ноември до 2 декември (влез слободен) и само првопласираната репрезентација ќе продолжи во наредната фаза. Баражите се закажани во јуни, мундијалот во Јапонија ќе се одигра од 30 ноември до 15 декември во 2019 година