Циципас по големиот триумф во Лондон: Финалето беше ролеркорстер, чувството е неверојатно

Грчкиот тенисер во финалето го совлада Австриецот Доминик Тим со 6:7, 6:2, 7:6 и со само еден пораз (од Рафаел Надал) го освои највредниот трофеј во кариерата што му донесе 1.300 АТП поени и чек во вредност од 2,650.000 милиони долари

Втор ден на Вимблдон: Федерер загуби сет, Надал како фурија, збогум за Тим

Швајцарецот го загуби првиот сет со 3:6 по што уфрли во поголема брзина и со 6:1, 6:2, 6:2 направи целосен пресврт во мечот со Херис од Ј. Африка, Шпанецот славеше над Сугита од Јапонија со 6:3, 6:1, 6:3, а Квери елиминира Австриецот со 6:7, 7:6, 6:3, 6:0

Ролан Гарос: Рафаел Надал до 12 титула во Париз

Шпанецот во финалето го совлада Доминик Тим со 6:3, 5:7, 6:1, 6:1 за испишување на нова страница во историјата на „белиот спорт“. Тој е прв натпреварувач со 12 победи на еден турнир во машка и во женска конкуренција

Завршен Мастерс во Лондон: Чилиќ и Тим последни учесници

Хрватот и Австриецот го комплетираа списокот со учесници на турнирот на најдобрите осум тенисери во сезоната, Надал и Дел Потро неизвесни поради повреди. Настанот во „О2 арена“ што означува крај на тениската сезоната е закажан од 11 до 18 ноември

Прва четвртфинална двојка на Ју-Ес опен: Надал со Тим за полуфинале

Шпанецот по три часа и 22 минути игра го совлада Басилашвили од Грузија со 6:3, 6:3, 6:7, 6:4, Австриецот, пак, го елиминира петтиот носител, Кевин Андерсон со 7:5, 6:2, 7:6. Серена Вилијамс и Каролина Плишкова ја формираа првата четвртфинална двојка кај дамите

Кралот си е крал: Надал го „изгази“ Тим за 11. титула на Ролан Гарос

Шпанецот во финалето го декласира Австриецот со 6:4, 6:3, 6:2 за одбрана на тронот во Париз и воедно 17. гренслем титула во кариерата. Трофејот на женскиот турнир го однесе Романката Симона Халеп која во финалето ја совлада Слоун Стивенс од САД со 3:6, 6:4, 6:1

Ролан Гарос: Тим го збриша Томиќ, Димитров се загреваше со Робер

Австриецот го порази Бернард Томиќ со убедливи 6:4, 6:0, 6:2, Бугаринот подобар од Стефан Робер со 6:2, 6:3, 6:4 што е негова прва победа во гренслемот во Париз по пауза од четири години. Тесни победи на Кузнесова и В. Вилијамс

Тениски Мастерс во Рим: Доминик Тим преку Надал до полуфинале

Австриецот до вториот триумф (6:4, 6:3) во шестото соочување со Шпанецот стигна за час и 51 минута и во полуфиналето го чека подобриот од мечот меѓу Ѓоковиќ и Дел Потро. Првата двојка што ќе игра за меч за титула во Вечниот град ја формираа Американецот Џон Изнер и Германецот Александар Зверев