Ѓорѓиев по поразот од Украина: Трето сребро, не бевме на ниво за злато

Капитенот беше оптимистички расположен пред Фајналфор турнирот во Европската одбојкарска лига и, со манир на голем спортсмен, доблесно самокритичен по поразот во мечот за титулата во Гентофте, Данска

Нема трета среќа за Македонија: Европската одбојкарска лига за Украина

Шампионскиот пехар до наредното издание на натпреварувањето ќе престојува во Киев по триумфот на Украинците над „црвено-жолтите“ со 3:1 (по сетови: 25:15, 25:22, 24:26, 25:13) во финалето на Фајналфор турнирот во Гентофте, Данска. Третото место Шведска по триумфот над домашната селекција со 3:1 (по сетови: 25:23, 16:25, 25:19, 25:21)

Одбојка: Македонија ја порази Данска за ново финале во Европската лига

„Црвено-жолтите“ во полуфиналето на Фајналфор турнирот во Гентофте ја поразија домашната селекција со 3:2 (по сетови: 19:25, 20:25, 25:14, 25:20, 15:11). Ривал во утрешниот меч за титулата (19 ч.) ќе биде Украина која со идентичен резултат беше подобра од Шведска (по сетови: 23:25, 25:19, 25:16, 22:25, 18:16)

Одбојка, Европска лига: Македонија на рутина и против Азербејџан

Националите го совладаа и Азербејџан со 3:0 (по сетови: 25:20, 25:19, 25:21) во натпревар од второто коло на вториот турнир во групата А што викендот се игра во Тирана. Настапите во групната фаза ќе бидат комплетирани со утрешниот дуел (18 ч.) против Албанија

Одбојкарска Лига Европа: Македонија на Фајналфор во Данска

„Црвено-црните“, пред малку во Тирана, ја поразија Шведска со максимални 3:0 (по сетови: 25:16, 25:22, 32:30) и уште во воведното коло на вториот турнир во групата А се потврдија како учесници на завршниот турнир во натпреварувањето

Ѓорѓиев: Трите победи во Скопје не смеат да нè опуштат во Тирана

Капитенот порачува дека е потребна смиреност, задржување на истиот пристап, наметнување и негување на сопствениот стил на игра и ментална надградба за Фајналфорот во Гентофте, Данска. На вториот турнир во групата А, селекторот Балтиќ ќе може да смета и на Ѓоко Јосифов

Одбојка, Европска лига: Македонија ја преслуша и Албанија

Националниот тим со максимална победа и против западниот сосед со 3:0 (по сетови: 25:21, 25:16, 25:22) за зацврстување на првото место во групата А. Турнирот во СРЦ „Кале“ завршува денеска (недела) со мечевите Азербејџан - Албанија (17 ч.) и Шведска - Македонија (19,30 ч.)

Одбојка, Европска лига: Македонија го „збриша“ Азербејџан

„Црвено-жолтите“, вечерва во СРЦ „Кале“, славеа со 3:0 (по сетови: 25:19, 25:19, 25:20) и во ниту еден момент не дозволија да бидат нарушени нивните победнички амбиции. Најмногу поени (22) забележа Никола Ѓорѓиев, Љафтов нанижа 11, Милев и Самадов по 8, Маџунков 7. Утревечер (19.30 ч.) во второто коло е дуел против Албанија