Заев: Ја имаме поддршката на САД за евроинтегративниот пат на земјава

Премиерот Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со помошникот државен секретар за Европа во Стејт Департментот, Филип Рикер истакна дека Брисел треба чесно да се соочи со ситуацијата во...

Рикер: Северна Македонија е Европа, тоа е вкоренето во вашата историја и географија

Помошникот државен секретар на САД, Филип Рикер забележа дека храбрата дипломатија која Северна Македонија ја остваруваше со Преспанскиот договор, во комбинација со заложбата за добрососедските односи,...

Заев и Рикер на билатерална средба

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Филип Рокер, е на билатерална средба со премиерот Зоран Заев, по која се очекува заедничка прес-конференција. Високиот претставник...

Американски ветар во грбот на првата македонско-албанска коалиција

САД упатуваат еден вид порака дека тој модел на предизборно коалицирање може да  биде фактор за подобро внатрешно интегрирање на земјата и за нејзина поголема политичка стабилност, вели професорот Спасов по посетата на лидерот на Движењето Беса, Билал Касами, на Вашингтон