Херој на денот: Рус го победи ракот и се врати на терен по 9 месеци

Германскиот фудбалер го доби најтешкиот меч во кариерата и вечерва заигра повторно за Ајнтрахт Франкфурт во мечот со Арминија Билефелд во Купот. При влегување во игра доби незапамтен аплауз од трибините

Шулц тврди дека ќе ја победи Меркел

Токму актуелниот лидер на СПД го предложи Шулц за противкандидат на Ангела Меркел бидејќи како што рече смета дека неговата партија ќе има повеќе шанси на изборите доколку некој друг биде кандидат

Германскиот пасош најсилен во светот, македонскиот на 41 место

Германските граѓани се сопственици на највредниот документ за патување и со него може да посетат најмногу држави (158) на планетата без потреба од виза што, пак, не е потребна за 70 земји со македонската патна исправа