Денес нов обид на Албанија да избере претседател, кандидатот ќе се знае дури напладне

Албанскиот парламент денес треба да избере нов претседател од редовите на владејачката Социјалистичка партија, која не откри ниту еден кандидат дури ни пред гласањето. Главната опозициска...

Мета: Албанија е последна во Европа според бројот на лекари по глава на жител

Албанскиот претседател, Илир Мета, во реакција на Фејсбук наведува дека Европската фондација за квалификувани човечки ресурси ја рангира Албанија како последна земја во Европа според бројот...

Рама: Кандидатот за нов шеф на државата нема да биде од нашата парламентарна група

По состанокот на претседателството на албанските владејачки социјалисти, партискиот лидер и актуелен премиер Еди Рама изјави дека на оваа средба, покрај другото разговарале околу кандидат за...

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски го прими албанскиот претседател Илир Мета

На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу двете држави, при што беше изразено задоволство од нивниот позитивен развој, преку конструктивна соработка и размена...

Албанскиот претседател Мета со честитка до претседателот Пендаровски за Денот на независноста

Албанскиот претседател Илир Мета упати честитка до претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски и до сите граѓани на државава по повод Денот на независноста. „Дозволете...

Албанската опозиција на протест: Тензии во Тирана, Мета од Баку повика на воздржаност

Ситуацијата пред албанскиот Парламент и понатаму е тензична. Медиумите јавуваат дека неколку полицајци се повредени со тврди предмети, но јавуваат за повредени и меѓу демонстрантите

Мета: Избегнување правдата е неприфатливо-со бегството признава вина

Албанскиот претседател Илир Мета, гостувајќи синоќа на емисијата „Опен” на тиранската телевизија Топ Чанел, иако воздржано сепак ја кометираше веста за бегството на поранешниот македонски премиер...