Политичката дебата за македонската историја ги вжешти социјалните мрежи – еден од дијалозите Георгиевски vs Котлар

Политичката дебата за ликот и делото на револуционерот Гоце Делчев се префрли и на социјалните мрежи. Поранешниот премиер Љубчо  Георгиевски во последната објава на Фејсбук тврди...

Ангел Димитров: Разговаравме за цар Самуил, сè уште сме заглавени во 10 и 11 век

Претседателот на бугарскиот тим од Заедничката историска комисија меѓу Бугарија и Северна Македонија, Ангел Димитров, денеска на брифинг во бугарското Министерство за надворешни работи изјави дека...

Без напредок заврши 16. средба на македонско-бугарската комисија за историски прашања

Остануваат разликите во пристапот и разбирањето на улогата на историјата и историското образование во современите општества и градењето на добри односи ослободени од политизирање на историјата...

СДСМ: Дебакл на Мицкоски, не додржа и призна дека оставката на членот на комисијата е негово дело 

Христијан Мицкоски денеска случајно или не призна дека оставката на членот на Комисијата за историски и за образовни прашања помеѓу Македонија и Бугарија, Ванчо Ѓорѓиев, е...

Ангел Димитров: Се потешко е да информирам за работата на заедничката историска комисија

Копретседателот на бугарскиот дел на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања на Северна Македонија и Бугарија, професорот Ангел Димитров, го коментираше 15-от состанок...

Средба на мешовитата историска комисија: Решенија нема, Софија инсистира на нивното гледање за минатото

Македонските и бугарските историчари денеска и вчера дискутирааа за повеќе прашања во рамки на 15-тата редовна средба на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни...