„Беше смешно.Беше неверојатно“ : Изгубениот поп на Југославија во 80 -тите години-напис на „The Guardian“

Во меѓувреме, во Скопје, Македонија, уште еден од неколкуте 808 -ки во Југославија беше во сопственост на Кирил Џајковски, кој го формираше Бастион со пејачката Ана...

Регионот одбележува 35 години од ЗОИ: Кога Сараево и Југославија беа центар на светот

Главниот град на БиХ ја доби трката за организација на 14. Зимски олимписки игри во конкуренција на Сапоро (Јапонија) и Гетеборг (Шведска). Јуре Франко го освои првио и единствен медал за поранешната држава, настанот беше пресвртница во кариерите на Катарина Вит која ја претставуваше Источна Германија во уметничко лизгање, нејзиниот американски колега Скот Хамилтон и „летечкиот Финец“, Мати Никенен кој почина пред неколку денови во 55 година од животот

Фудбалска легенда на екс СФРЈ во проблеми: Заец доживеа мозочен удар

Влошувањето на здравствената состојба се случило во неговиот дом крај Карловац и со возило на итната медицинска помош веднаш беше превезен во болница каде е задржан на натамошни медицински испитувања

Кукоч: САД поради нас почнаа да праќаат НБА играчи на СП и ОИ (Видеo)

Триесет години подоцна „12. величествени“ на селекторот Светислав Пешиќ повторно заедно. Зборно место беше Белград, причина извонедниот документарец насловен како „250 скалила“ во продукција на „Пи-Џи-Ем нетворк“, а снимен по идеја на македонскиот спортски новинар Живко Здравковски. Во него се прикажани тригодишните подготовки на кошаркарите за напад на светскиот јуниорски трон и голем број на интересни моменти што вешто се прикриваа од јавноста во насока на задржување на фантастичната атмосфера и потребниот мир меѓу, само, дел од спортските херои во Федерацијата од Вардар до Триглав

Душан Дуда Ивковиќ: Ако немаше војна, Југославија ќе го победеше „дрим-тимот“ на САД

Ова меѓудругото го истакна трофејниот српски кошаркарски тренер во интервју за грчка телевизија   „Да не беше војната, кошаркарската репрезентација на поранешна Југославија можеше да го...