Од градоначалник на Струмица до кандидат за Нобел: Заев по четири и пол години замина и од премиерската функција

Зоран Заев по четири и пол години на чело на Владата замина од премиерската функција. Собранието денеска ја констираше неговата оставка која тој ја оцени како...

На прес-конференција во Салцбург: Марсел Хиршер се одјави од скијањето

Австриецот во кариерата оствари 67 победи во Светскиот куп од кои 32 во слалом, 31 во велеслалом, три во паралелен слалом и една во супервелеслалом. Покрај осумте големи Кристални глобус, освои и по шест мали во слалом и во велеслалом

Михајловиќ од Болоња: Имам леукемија, два дена плачев, но ќе победам

Легендарниот српски фудбалер и член на шампионската генерација на Црвена звезда од 1991 година на прес-конференција во Италија објави дека боледува од агресивна форма на леукемија, но најави борба до конечна победа

Кариера на аукција: Бекер распродава од чорапи до трофеи да врати долгови

На наддавање ќе бидат ставени реплики на пехарите од Вимблдон, од Ју-Ес опен и од Дејвис купот, разни медали и парчиња гардероба. Меѓутоа и рекети, рачни часовници, маички, па дури и чорапи со вкупна вредност од 200.000 фунти. Аукцијата е во тек, во неа може да се учествува преку интернет и ќе трае до 11 јули, а продажбата е во организација на стечајни управители. 

Мареј по новата операција: Имам метален колк, се надевам дека е крај на болките

Шкотскиот тенисер се јави на Инстаграм со фотографии во болнички кревет по зафатот и изрази надеж дека болките ќе исчезнат и квалитетот на животот ќе биде подобар, но малку е веројатно дека ќе може да продолжи со тениската кариера. Познавачите велат дека би можел повторно да заигра, но како учесник во дубл мечеви, а не и во синг

По 20 години меѓу стативи: Крај на сезоната за крај на кариерата на Петр Чех

Чешкиот интернационалец во изминатите две децении бранеше за Бишани, за Спарта Прага, за Рен, за Челзи и за Арсенал. Со „сините“ од „Стемфорд Бриџ“ освои 13 титули од од кои една во Лигата на шампиони и четири во Премиерлигата. Најсериозниот предизвик во кариерата го имаше во 2006 година, но не беше од спортски причини туку од здравствени. По судирот Стивен Хант во мечот со Рединг, Чех се здоби со сериозни повреди на главата по што мораше да носи заштитна маска со која настапува и денеска