Иран: Се бараат максимални казни за лидерите на антивладините протести

Ирански официјален претставник на судството изјави дека водачите на антивладините протести треба да бидат соочени со најтешките можни казни. Хамид Шахириари, заменик-шеф на иранското судство, зборуваше...

Храната во училиштата ќе се контролира и ќе има ригорозни казни

Ќе бидат предложени поригорозни казнени мерки за оние училишта кои не го почитуваат правилникот со кој е утврдено точно какви хранливи состојки треба да консумираат учениците, најави министерката Дескоска

Пресуди за Диво Насеље: Доживотни казни, песни и полугол обвинет

Пресудите се изречени по две основи „Терористичка организација“ и „Тероризам“. Осудени се вкупно 33 лица, од кои 7 на доживотен затвор 13 лица на 40 години, 6 на 20 години, едно лица на 18 години затвор, две на 14, едно на 12 и три на 13 години затвор

ФИФА ја казни Грција со 80.000 франци за „Нож, жица, Сребреница“

Транспарент со ваква содржина беше истакнат на стадионот во Пиреја во мечот со БиХ во квалификациите за СП 2018, Украина е казнета со 60.000 франци за палење на српското знаме, санкционирани и британските федерации за истакнување на политички пораки