Лазаров пред премиерниот меч на ракометното ЕП: Без бело знаме против Словенија

Македонската машка ракометна репрезентација попладнево го одржа првиот тренинг по пристигнувањето во Дебрецин каде утре ги очекува премиерниот настап на Европското првенство против Словенија. Капитенот и...

Кире Лазаров најави пензија

– Имам договор на уште една година и мислам дека тоа ќе биде крајот, нема повеќе смисла. Ќе останам во спортот како тренер, изјави Лазаров.

Лазаров до навивачите: Извинете, заслужуваме секаква критика

„Одигравме под нивото. Направивме многу грешки и промашивме многу изградени шутеви. Австријците нè изненадија со одбраната 5-1, со полуфластер на мене. Разочарани сме, заслужуваме секаква критика. Ова е еден удар за нас“, нагласи капитенот по поразот од Австрија

Ниту 11 гола на Лазаров не помогнаа: Чешка со пресврт ја совлада Македонија

Воведните минути од второто полувреме урнаа се што изградија македонските ракометари во првиот дел за што на крајот резултираа со пораз од Чешка со 25:27 во второто коло во групата Б на 14. Европско првенство. Овојпат потфрлија голманите кои мечот го завршија со само четири одбрани од кои три запиша Борко Ристовски, а една Никола Митревски

К. Лазаров пред елиминација во ЛШ: Барселона го преслуша Нант во Франција

Каталонците триумфираа против Нант на Кире Лазаров со 32:25 и, речиси, се сигурни учесници на Фајналфор пресметките во „Ланксес арена“ во Келн на 1 и на 2 јуни. Веспрем, пак, славеше на мегданот на Фленсбург со 28:22

Раул Гонзалез по ракометниот срам во Кожани: Катастрофа во два правца

Грција ја совлада машката репрезентација на Македонија со 28:26 во второто коло од квалификациите за ЕП 2020. За капитенот Кире Лазаров ова е жешка шлаканица и предупредување до сите, особено што во јануари „црвено-жолтите“ ги чека настап на СП во Германија