Нема да дозволиме Бугарија да тргне во погрешна насока, рече Петков и го предложи Асен Василев за премиер

Имам апсолутна доверба во него, рече премиерот во оставка Кирил Петков, предлагајќи го Асен Василев за нов премиер на Бугарија во видео обраќањето кое заврши пред...

(Видео) Премиерот, министрите и пратениците се приклучија на митингот за поддршка на владата на Бугарија

На митингот за поддршка на владата пред Собранието на Бугарија вечерва се приклучија и премиерот Кирил Петков, министри и пратеници од „Продолжуваме со промените“, „Демократска Бугарија“...

Кирил Добрев за БГНЕС: Многу пати сум кажал дека бугарската коалиција ќе се распадне во моментот кога ќе снема пари

Бугарија има две опции за излез од кризата: избори или влада на национален спас, која ќе ја поддржат речиси сите партии. Бугарските граѓани однапред му изгласаа...

НАТО испраќа 800 италијански војници во поддршка на Бугарија

Италијанскиот премиер Марио Драги во Рим го прими бугарскиот премиер Кирил Петков, соопшти прес-центарот на бугарската влада. Двајцата премиери разговарале за енергетиката, безбедноста и борбата против корупцијата. По...

Кирил Петков по средбата со Вархеји: Цврстиот став на Бугарија и помогна на целата ЕУ

„Премиерот не прави самостојни договори. Ако нешто се случи, тоа мора прво да се усогласи со Министерството за надворешни работи, кое ќе ги извести владата, коалициониот...