Николовски: Ги поставивме темелите на системската борба против корупцијата

Вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата Љупчо Николовски во денешното гостување на „Утрински брифинг“ истакна дека изминатиот период се воспоставени темелите на системската борба против корупцијата...

Осуден за корупциски активности: Триесет години затвор за екс претседателот на Бразилскиот олимписки комитет

Поранешниот долгогодишен претседател на Олимпискиот комитет на Бразил, Карлос Артур Нузман е осуден на казна затвор од 30 години и 11 месеци поради корупциски активности при...

Истрагата за корупција ќе продолжи: Себастијан Курц остана без пратенички имунитет

Австрискиот парламент денеска го укина пратеничкиот имунитет на поранешниот канцелар, Себастијан Курц кој поднесе оставка во октомври по скандалот со корупција. Курц се повлече од функцијата,...

Промовиран новиот Електронски систем за поднесување и следење на пријави до брзи услуги за граѓаните и превенција од корупција

Заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски и министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири,...

Шаќири на средба со Билјана Ивановска од ДКСК: Решени сме да ги завршиме реформите

Министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири и вицепремиерот за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски денеска се сретнаа...

Николовски – Задиќ: Австрија ги поддржува храбрите политики во борбата против корупција

Во рамки на работната посета на Виена, Република Австрија, денеска заменикот-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо...