Хисени: Борел не може да се однесува како командант на косовската полиција

Поранешниот главен косовски преговарач во дијалогот со Србија, Скендер Хисени ги нарече бесмислени изјавите на високиот претставник на Европската унија за надворешна политика, Жосеп Борел во...

Состојбата во Косово-мирна-Србите исплашени-Американскиот амбасадор во Белград Годфри, ги повика Косовските власти да преземат одговорност

Исплашени и бесни, Србите на Косово бараат заштита од државата Србија, зашто веќе не можат да предвидат што ги чека и на какви акции е подготвена...

Полициски извештај за денешната акција на северот на Косово: Повредени се шест полицајци, уапсени се три лица

Шест полицајци се повредени, а три лица се уапсени во денешната акција против шверц во северно Косово, соопшти косовската полиција. Косовскиот премиер Албин Курти нагласи дека...

Курти на Фејсбук: Акцијата на косовската полиција беше насочена против шверц во Приштина, во Пеќ и во Косовска Митровица

Косовскиот премиер Албин Курти нагласи дека денешната акција на косовската полиција била насочена против шверц во Приштина, во Пеќ, како и во северниот и во јужниот...

(Видео) Акција на косовската полиција во Митровица: Солзавец и шок бомби од мостот над Ибар

Утрово во Косовска Митровица се огласија сирени, а во тек е операција на единиците на косовската полиција чии претставници порачаа дека „спречуваат шверц на стока“. Сирените...

Специјалното обвинителство на Косово објави дека се уапсени 5 лица осомничени за подготвување терористички напади

Специјалното обвинителство на Косово објави вечерва дека се уапсени пет лица осмоничени за подготвување терористички напади и неовластено поседување експлозивни средства, оружје и други материјали, јавува...

Јанша: Пред проширувањето мора да се решат односите меѓу Скопје и Софија, како и Белград и Приштина

Словенечкиот премиер Јанез Јанша изјави денеска дека самитот ЕУ-Западен Балкан е многу важен настан на кој се кристализира ситуацијата во регионот, но исто така посочи дека...