Пендаровски во посета на Косово: Подготвени сме да придонесуваме за инфраструктурно развиен и економски просперитетен регион

Се разбира, со претседателката на Косово, разговаравме и за дијалогот Приштина – Белград. Сите сме свесни дека ова е еден многу тежок и компликуван процес, но верувам дека сите луѓе со...

Пендаровски во официјална посета на Косово

Претседателот Стево Пендаровски денеска на плоштадот „Ибрахим Ругова“ во Приштина, на официјална церемонија со државни и воени почести беше пречекан од претседателката на Косово, Вјоса Османи-Садриу,...

Приштина прогласи за „персона нон грата“ двајца руски дипломати

Косовската претседателка, Вјоса Османи објави денеска дека, на нејзино барање, Министерството за надворешни работи на Косово прогласило за „персона нон грата“ двајца службеници на Канцеларијата за...

ЦИК: 42,85% е излезноста за локалните избори на Косово, најголем број гласачи имало во српските средини

Според најновите податоци на Централна изборна комисија (ЦИК) на денешните локални избори гласале 42, 85 проценти од граѓаните со право на глас, а најголема излезност е...