Полициска рација во Италија: Уапсени 334 членови на мафијашката група „Ндрангета“

Меѓу уапсените има адвокати, бизнисмени, функционери на локална власт и судство и поранешен пратеник во италијанскиот парламент од партијата на екс премиерот Силвио Берлускони. За време на операцијата е запленет имот во вредност од 15 милиони евра

Убиениот Кучијак открил „словачка врска“ со италијанската мафија

Пред да биде убиен, словачкиот истражувачки новинар работел на приказна за поврзаноста помеѓу политичарите и италијанската мафија, јавуваат медиумите од Братислава, известувајќи за убиството на својот...

Израелец за подземјето во тенисот: Мафијата им приоѓа на сите

Амир Вејнтрауб за израелски „Тајмс“ истакна дека непристојни предлози стигнуваат и до најдобрите меѓу кои и Новак Ѓоковиќ. Финансискиот надомест за еден пораз, вели тој, е колку заработката на просечен играч во цела сезона