Германија ќе бара Европскиот Совет да даде зелено светло за старт на преговори

„Кој е запознат со геополитичките односи, тој знае дека е добро еден ден и државите од Западен Балкан да станат членки на ЕУ“, потенцираше Меркел по средбата со албанскиот премиер Еди Рама

Меркел на средбата со Заев: Бундестагот ќе одобри старт на преговорите со ЕУ во септември

Германската канцеларка Ангела Меркел на средбата со премиерот Заев рекла дека Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт на преговорите на ЕУ со...

Меркел: Ми беше чест да ја водам ЦДУ

Германската канцеларка Ангела Меркел во последното обраќање како лидер на владејачката Христијанско демократска унија (ЦДУ) на партиската Конференција во Хамбург се поздрави со сопартијците со емотивен...