Финансискиот директор на „Модерна“ отпуштен по првиот работен ден – обесштетен со 700.000 долари

Новиот финансиски директор на „Модерна“ за првпат дојде на новото работно место во понеделникот, а следниот ден му беше кажано дека повеќе не мора да доаѓа. Она...

Колку се ефикасни вакцините на „Фајзер“, на „АстраЗенека“ и на „Модерна“ против Омикрон сојот?

Позаразниот Омикрон сој на коронавирусот брзо се шири низ Велика Британија и се очекува да стане доминантен во земјата, објави британски „Индепендент“. Тамошните здравствени власти досега...

Проекции на „Фајзер“: Очекуваме најмалку 65 милијарди долари од продажба на вакцините во оваа и наредната година

Компанијата „Фајзер“ денеска објави дека очекува продажбата на вакцината против ковид-19 што ја разви со германскиот партнер „БајонТек“ да достигне 36 милијарди долари до крајот на...

Вакцината против коронавирусот на Модерна предизвикува силен имунолошки одговор кај деца од шест до 11 години

Компанијата Модерна денеска објави позитивни резултати од својата вакцина против Ковид-19 кај деца на возраст од шест до 11 години, кои наскоро ќе ги достави до регулаторните...

ЕМА: Можна врска меѓу срцеви заболувања и вакцини на Фајзер/Бајонтек и на Модерна

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја утврди можната поврзаност меѓу ретките срцеви заболувања и мРНА вакцината против ковида-19 на „Фајзер“/„Бајонтек“ и на „Модерна“, додека за луѓето...