УЕФА пресуди: Кардиф ќе мора да плати шест милиони евра на Нант за трансферот на Сала

Емилијано Сала го загуби животот во авионската несреќа на 21 јануари, на пат од Нант кон Кардиф каде требаше да се приклучи на истоимениот клуб од Велс. Неговиот трансфер од францускиот прволигаш изнесуваше 15 милиони евра, а сега со одлуката на ФИФА, Велшаните ќе мора да ја платат првата рата од околу шест милиони евра

К. Лазаров пред елиминација во ЛШ: Барселона го преслуша Нант во Франција

Каталонците триумфираа против Нант на Кире Лазаров со 32:25 и, речиси, се сигурни учесници на Фајналфор пресметките во „Ланксес арена“ во Келн на 1 и на 2 јуни. Веспрем, пак, славеше на мегданот на Фленсбург со 28:22

Ракомет, ЛШ: Прв триумф на Вардар како европски првак во Скопје

„Црвено-црните“ го совладаа Нант со 27:23 (полувреме 14:10) и останаа на врвот на табелата во групата А. Фереира Мораеш со шест гола најефикасен во натпреварот, Кире Лазаро со мала минутажа и без погодок за францускиот состав Наредниот викенд (недела) во Скопје ќе гостува ППД Загреб