Во сенка на пожари, жештини и загаден воздух: Ноќеска почнува Австралија опен

Во фокусот, логично се бранителите на титулата, Србинот Новак Ѓоковиќ кој ќе се обиде по осми пат да замине од Мелбурн со највредниот чек, и младата Јапонка Наоми Осака. Вниманието, пред се, ќе биде насочено кон машкиот турнир на кој конкуренцијата е поизострена, со Рафаел Надал, со Роџер Федерер, но и поради Доминик Тим, Стефанос Циципас и Данил Медведев кои се поопасно се приближуваат на моќната тројка

Проблеми за шампионката на Ју-Ес опен: Осака се намачи со 84. светски рекет

Јапонската тенисерка, која ја брани титулата во Њујорк, мораше низ три сета против Ана Блинкова од Русија, 84. на ВТА ранг листата, за конечни 6:4, 6:7, 6:2 по два и пол часа игра и пласман во второто коло

По Њујорк, го покори и Мелбурн: Осака е нова шампионка на Австралија опен

Јапонската тенисерка во финалето ја порази Петра Квитова од Чешка со 7:6, 5:7, 6:4 и ја наследи Каролина Возњацки на тронот на првиот гренслем во сезоната. Осака од утре ќе биде водечка и на ВТА ранг листата

Осака до публиката по триумфот на Ју-Ес опен: Извинете што вака заврши

Дваесетгодишната јапонска тенисерка во женското финале беше подобра од најдобрата - Серена Вилијамс над која славеше со 6:2, 6:4 за прв гренд слем трофеј во кариерата. Во машкото финале (недела, 22 ч. по средноевропско време) ќе играат Новак Ѓоковиќ и Хуан Мартин дел Потро