СИРИЗА до Нова демократија: Доста играте со европската иднина на С. Македонија

Најголемата грчка опозициска партија Сириза ја повика Владата на премиерот Кирјакос Мицотакис во најкус можен рок да ги ратификува трите меморандуми што се потпишани со Северна...

Пецас: Договорот од Преспа е спогодба од која Грција не може да се ослободи

Поранешниот грчки премиер Андонис Самарас при неговото обраќање на 13. Конгрес на владејачката „Нова демократија“ рече дека политичко прашање е како Грција ќе се ослободи од Договорот од Преспа без да ја плати цената

Коѕијас: Каменос посакуваше распад, па дури и инвазија на Северна Македонија

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција во интервју за викенд издание на весникот „Та Неа“ меѓудругото истакна дека и Нова Демократија и СИРИЗА се задоволни од Договорот од Преспа

Анкета на еден месец до изборите во Грција: Нова демократија пред Сириза

Вкупно 31,2 отсто од испитаниците рекле дека ќе гласаат за конзервативците додека 23,5 отсто ја претпочитаат опцијата на актуелниот премиер Алексис Ципрфас, а 6,1 отсто својот глас би го дале на Движењето за промени. По нив следуваат Комунистичката партија со поддршка од 3,8 отсто и неонацистичката „Златна зора“ со 3,6 отсто

Мицотакис: Договорот од Преспа е штетен и нема да го ратификуваме

Лидерот на Нова Демократрија“, најголемата грчка опозициска партија, истакна дека главните причини за оваа позиција е нивниот став дека „за прв пат на соседите им се отстапува македонски јазик и македонска националност”

Нова демократија: Владата на Ципрас прифати македонски јазик и нација

Владата прифаќа македонски јазик и македонска националност, а тоа воопшто не е сложено име, вели потпретседателот на опозициската Нова демократија, Костис Хаѕидакис во интервју за грчката телевизија Скај....