Нов плоштад во Крива Паланка

После 50 години Општина Крива Паланка денеска доби нов плоштад. Во општина Крива Паланка денеска официјално беше пуштен во употреба новиот градски плоштад со градски парк,...

Општина Охрид почнува со уредување на крајбрежјето на езерото од „Горица 3“ до „Аквалина“

По минатонеделното отстранување на нелегални објекти и урбана опрема, екипи на општинските јавни претпријатија во координација со Општина Охрид од денеска ќе започнат со активности за...

Општина Охрид го урива нелегално изградениот ѕид во „Градиште“

Почнаа активностите за отстранување на нелегално изградениот ѕид во авто-кампот „Градиште“, соопшти на фејсбук градоначалникот на општина Охрид Константин Георгиески. Тој информира дека градежен, комунален инспектор...

Градоначалникот на Куманово на ФБ: Меѓу новите позитивни лица на ковид-19 сум и јас

Објавата на кумановскиот градоначалник доаѓа по нецели 24 часа од вчерашниот состанок со општинскиот Кризен штаб на кој присуствуваа и премиерот Оливер Спасовски, вицепремиерот Бујар Османи, министерот за здравство Венко Филипче, министерсот за образование и наука, Арбер Адеми и претседателот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџовски

Тетово денеска: Главните проекти на хартија и инфраструктура што не се одржува

Пробивање на булеварите, решавање на проблемот со дивите депонии, функционирање на јавниот градски превоз, реконструкција на сообраќајната делница „Гоце Делчев“ која ги поврзува сите населби од стариот дел на градот, решавање на проблемот со православните гробишта во Тетово и недостиг на паркинг места. Овие се едни од најгорливите проблеми на тетовци

Струга финансиски тоне, нема јаже за спас

Антикорупциска ќе поднесе иницијатива за кривично гонење на Мерко, а од Судот во Струга ќе побара објаснување зошто му дал трипати зголемен буџет кога знаел дека сметката е блокирана, а долговите не се враќаат

Анализа: Општини тонеле во долгови, ама не запреле со нови вработувања

Повеќе од 120 милиони евра должат општините за неподмирени обврски кон добавувачи, кредити, долгорочни заеми, судски решенија и камати. Новиот ревизорски извештај со наслов „Преземње на...