Англија во четвртфиналист на ЕП 2020: Стерлинг и Кејн ја испратија Германија дома

Фудбалската репрезентација на Англија е седмиот, претпоследен, четвртфиналист на Европското првенство. „Гордиот Албион“, пред малку на „Вембли“ во Лондон“, ја совлада Германија со 2:0, со головите...

ЛШ: Атлетико со скалпот на Ливерпул, Дортмунд го слави Халанд

Шпанскиот претставник го совлада европскиот првак со 1:0 во меч во кој погодокот на Саул од четвртата минута се покажа како решавачки на стадионот „Ванда Метрополитано“. Норвежанецот Ерлинг Халанд со два гола им донесе триумф на „милионерите“ против ПСЖ

Осминафинале на кадетското СП во ракомет: Португалија ја елиминира С. Македонија

Селекцијата од Пиринеите го порази мундијалскиот домаќин со 29:25 (полувреме 15:12) за шеста победа во шестиот нејзин настап на турнирот и заслужена пресметка со Франција со четврт-финалето. „Црвено-жолтите“, пак, ќе разигруваат за пласман од деветтото до 16. место и досега имаат две победи (над Нигерија и над Бахреин) и четири порази (од Аргентина, од Данска, од Јапонија и од Португалија)

Загреб преслушан и во Скопје: Вардар со нова победа до четврт-финале во ЛШ

„Црвено-црните“ и во реваншот го совладаа хрватскиот противник со 32:30 за потврда на оние 27:18 од првата средба во загрепска арена во минатиот викенд. Нареден ривал на вардарци ќе биде подобриот од двомечот ПИК Сегед - Висла Плоцк