Македонските ракометни кадети се елиминирани од Португалија во осминафиналето на Светското првенство што овие денови се одржува во Скопје (СЦ „Борис Трајковски“ и „Јане Сандански арена“). Селекцијата од Пиринеите го порази мундијалскиот домаќин со 29:25 (полувреме 15:12) за шеста победа во шестиот нејзин настап на турнирот и заслужена пресметка со Франција со четврт-финалето. „Црвено-жолтите“, пак, ќе разигруваат за пласман од деветтото до 16. место и досега имаат две победи (над Нигерија и над Бахреин) и четири порази (од Аргентина, од Данска, од Јапонија и од Португалија).

Мартин Серафимов со девет гола беше најефикасен ракометар во мечот, Михајло Младеновиќ додаде шест за македонската репрезентација колку што реализира и Филипе Мораиш за победничкиот тим.

Осминафинале на СП 2019 во ракомет (м) – У19

Португалија – С. Македонија 29:25

Шпанија – Шведска 28:27

Франција – Норвешка 33:28

Данска – Тунис 30:25

Исланд – Јапонија 39:34

Хрватска – Унгарија 23:27

Египет – Словенија 30:23

Аргентина – Германија 25:33

Двојки за четврт-финале

Египет – Исланд

Франција – Португалија

Унгарија – Германија

Шпанија – Данска