И по 20 години од војната, нема крај на голготата од извршителите: Бранителите бараат Владата да исправи голема неправда

На сите ни беше јасно дека одлуката на Врховниот суд беше политичка во тоа време. Јас како учесник во војната во селото Ваксинце имам добиено паричен...

Поразот од Рајо Валјекано му пресуди: Барселона го отпушти Куман кој заминува од „Камп Ноу“ со 12 милиони евра отштета

Холанѓанецот Роналд Кумен повеќе не е тренер на Барселона, објави каталонскиот клуб на својата официјална веб-страница ноќеска. Претседателот на клубот, Жоан Лапорта, ја соопшти одлуката по...

Тужби за ИТФ и ВТА: Американката Бренгл бара 10 милиони долари отштета

Адвокатот Питер Гинсберг тврди дека неговата клиентка страда од пореметување поради кое не смее да ѝ се вади крв од вена со игла за што поседува лекарска документација што ја потврдува таквата состојба. Претставници на анти-допинг агенција, сепак, земале примерок што било причина за оток и ослабување на раката со која тенисерката сервира

Клучниот сведок во Сопот бил врзан за радијаторот за да потпише изјава

По 15 години, обвинетите во случајот „Сопот“ се конечно слободни. СЈО објави дека го повлекува обвинението, а образложението открива стравични детали од тоа како била изнудена изјавата од сведокот

Судска пресуда: Надал ќе добие 12.000 евра од екс француска министерка

Шпанскиот тенисер ја тужеше и ја доби Розалин Башело за клевета дека користел допинг во текот на кариерата. Таа го загуби процесот и ќе мора да плати 12.000 евра отштета на моментно водечкиот на АТП ранг листата

Велосипедизам: Армстронг на суд против државата за 100 милиони долари

Министерството за правда на САД го обвинува велосипедистот за мамење на државна институција како американската пошта што во минатото била спонзор на неговиот, сега распуштен, тим со 32 милиона долари. Армстронг е доживотно суспендиран поради користење на допинг и ги загуби седумте освоени титули на Тур де Франс од 1999 до 2005 година